می 25, 2024
10 روش کسب و کار های خانگی و راه اندازی آن ها

به گزارش تجارت امروز؛ کسب و کار های خانگی مزایای زیادی دارند که باعث می‌شود خیلی از افراد به سمت آن‌ها بروند. البته ممکن است در ابتدا درآمد کمی داشته باشند یا درآمد با مخارج مساوی باشد، اما بعداً شمارا به سود زیادی می‌رسانند. معمولاً درآمد حاصل از این کارها بیشتر از درآمد ثابت کارمندی است.

معرفی کسب و کار های خانگی

مورد دیگری که کسب و کار های خانگی محبوب هستند، این است که افراد با هر سن و جنسیتی می‌توانند به آن ورود کنند. مثلاً اگر دختر یا پسر نوجوان هستید و دوست دارید درآمدی برای خود داشته باشند، می‌توانید از این طریق به آن‌ها کمک کنید تا برای اولین بار پول به دست بیاورید.

تدریس خصوصی

بسیاری از دانش‌آموزان به مطالب گفته‌شده سر کلاس توجه نمی‌کنند و یا بیان معلم آن‌ها را جذب نمی‌کند. برای همین دانش‌آموزان نمی‌تواند با آموزه‌های او ارتباط برقرار کند، در چنین شرایطی وجود یک معلم خصوصی که مطالب را بابیانی ساده و روان به دانش‌آموز ارائه دهد بسیار ضروری است.

تدریس خصوصی یکی از ساده‌ترین کسب و کار های خانگی است که از طرف دیگر در شرایط موجود با غیرحضوری شدن مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا که حدود 2 سال از آن می‌گذرد، دانش‌آموزان زیادی هستند که برای آموختن مطالب به دنبال یک معلم خصوصی خوب می‌گردند.

علاوه بر دروس مدرسه و حتی دانشگاه، تدریس خصوصی زبان انگلیسی و یا دیگر زبان‌های خارجی به‌صورت حرفه‌ای می‌تواند یک منبع درآمد برای کسانی باشد که به‌خوبی به یک‌زبان تسلط دارند. شما هزینه‌ی خاصی را برای تدریس خصوصی پرداخت نخواهید کرد و درآمد حاصل از این کسب و کار کوچک که می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت هم انجام شود با توجه به میزان کار و البته مبلغی که تعیین می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد.

سازنده‌ جعبه‌ی کادو

امروزه ساخت جعبه‌های کادویی با اندکی دقت و آموزش‌های ساده امکان‌پذیر بوده و می‌تواند منبع درآمدی برای اشخاص یکی از کسب و کار های خانگی دلپذیر باشد. باکمی خلاقیت می‌توانید بسته‌های جذابی طراحی کنید که به‌عنوان جعبه کادویی استفاده شود. برای ایجاد این کسب و کار علاوه بر مواد اولیه لازم نیاز به روش فروش قوی نیز خواهید داشت.

ساخت عروسک بافتنی و پارچه‌ای

ساخت و آموزش عروسک‌های بافتنی ازجمله حرفه‌های جذابی است که می‌توانید از آن برای کسب درآمد بهره‌مند شوید. این عروسک‌ها مشتریان زیادی دارند. برای شروع چنین کسب و کاری هم هزینه زیادی نیاز نخواهید داشت و با سرمایه‌های بسیار کم می‌توانید آن را به‌عنوان کسب و کار های خانگی شروع نمایید.

ساخت زیورآلات دست‌ساز

زیورآلات، جز وسایلی است که همیشه برای بانوان جذاب است و با توجه سلایق مختلف می‌توانید روی ساخت آن مانور بدهید و از آن را در گزینه‌های کسب و کار های خانگی قرار دهید. زیورآلات می‌توانند از مواد مختلفی ساخته شوند و هرکدام مشتری خاص خود را خواهند داشت. زیورآلات رزینی، سوزن‌دوزی، پارچه‌ای، ویترای، سنگی، چوبی، زیورآلات مزین به سنگ‌های زینتی و درنهایت ساخت جواهرات با آلات برنج، طلا، نقره در این دسته قرار می‌گیرند. با استفاده از سرمایه‌های بسیار کم ۱ میلیون به بالا می‌توانید این کسب و کار را راه‌اندازی نمایید.

بافت لباس‌های زمستانی یا پتوهای دست‌باف

محصولات بافتنی ازجمله محصولاتی هستند که به دلیل جذابیت‌های ظاهری و نوستالژیکی که دارند همیشه از فروش خوبی برخوردار هستند. شما هم اگر در این زمینه‌ها خلاقیت و هنری دارید می‌توانید برای شروع کسب و کار خانگی خود اقدام نمایید. به جز هزینه تهیه مواد اولیه این کسب و کار های خانگی برای شروع هزینه دیگری نیاز ندارد. از امکانات وب‌سایت هنر روز هم می‌توانید برای فروش و عرضه محصولات خود استفاده نمایید.

بازاریابی با تلفن

بازاریابی تلفنی نیز یکی از کسب و کارهای کوچکی است که می‌تواند با یک انتخاب درست و روش تأثیرگذار کسب و کاری موفق و پردرآمد برای کاربران باشد. برای شروع این کسب و کار نیاز به سرمایه زیادی نداشته و حتی می‌توانید با یک خط موبایل از خانه این کسب و کار را راه‌اندازی کنید.

تولید محتوای متنی

یکی از کارهایی که به‌صورت انفرادی به‌صورت کسب و کار های خانگی قادر به انجام هستید و نیازی به امکانات زیادی ندارد، تولید محتوای آموزشی، بازاریابی و غیره است. برای این کار نیاز به اینترنت پرسرعت و یادگیری چند نرم‌افزار ویرایش عکس و ویدیو دارید. بدین ترتیب شما می‌توانید محتوای خود را تولید نمایید و با انتشار آن در وب‌سایت‌های معتبر، کسب درآمد نمایید. تولید محتوای متنی به‌صورت فریلنسری نیاز به هیچ سرمایه اولیه‌ای ندارد.

ساخت دفترهای فانتزی

یکی دیگر از کسب و کار های خانگی پرطرفدار ساخت دفترهای فانتزی برای کودکان و نوجوانان است که در فصول خاصی می‌تواند درآمدهای قابل‌توجهی برای شما ایجاد نماید. لازمه ایجاد این کسب و کار نیز دسترسی به مواد اولیه آن است. برای این کار می‌توانید بخش‌های از فعالیت خود را با سایر شرکت‌ها شریک شوید. در کل برای چنین برنامه‌ای نیز نیاز به یک دفتر کوچک و دستگاه‌های برای چاپ خواهید داشت. البته سرمایه اولیه این کسب و کار نیز کمتر از ۵۰ میلیون تومان است.

ترجمه متن

اگر سابقه ترجمه دارید می‌توانید با ترجمه مقالات و متن‌های تخصصی از طریق سایت‌های فعال یا شبکه‌های اجتماعی درآمد خوبی را برای خود داشته باشید. سایت‌های معتبر زیادی در این زمینه وجود دارند که شما می‌توانید به‌عنوان  یک مترجم در کسب و کار های خانگی در آن‌ها فعالیت کنید. ایجاد چنین کسب و کاری هم با کمترین میزان سرمایه اولیه برای کاربران قابل‌اجرا باشد. حتی بدون نیاز به افتتاح سایت با حضور در شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانید از این حرفه به کسب درآمد بپردازید.

سرمایه، واژه‌ای چند بُعدی است؛ یعنی می‌توان چندین معنی مختلف را به آن نسبت داد. گاهی سرمایه به معنی پول است و گاهی به معنی ابزارها، وسایل و تجهیزاتی که از آن‌ها برای تولید پول استفاده می‌کنیم. گاهی هم سرمایه به معنی داشته‌های درونی است؛ گزینه‌ای که تنها به تلاش فردی بستگی دارد و هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را تهدید کند.

بزرگ‌ترین کسب و کار های خانگی با سرمایه مالی کم و سرمایه فردی بسیار زیاد راه‌اندازی شده‌اند. اما چگونه می‌توان میان این دو نوع سرمایه، تعادلی منطقی برقرار کرد و با استفاده آن ها یک کسب و کار را به راه انداخت؟ اگر تا پایان این بحث با ما همراه باشید، پاسخ این پرسش را پیدا خواهید کرد.

حداقل سرمایه برای شروع کسب و کار های خانگی

از قدیم می‌گویند: دانستن، توانایی است. شما چقدر در مورد خودتان، کاری که می‌خواهید انجام دهید، جایی که اکنون هستید و جایی که در آینده می‌خواهید به آن برسید، می‌دانید؟ همان‌طور که کمی قبل باهم گفتیم، سرمایه چند معنی دارد. بیایید فعلاً فقط روی دو معنی آن تمرکز کنیم؛ یعنی سرمایه مالی و سرمایه درونی آن‌ها را بنویسید. بهترین یار و یاور یک فرد پرسشگر، قلم و کاغذ است. پس، یک برگه و خودکار بردارید و کنکاشی تمام‌عیار را پیرامون سرمایه‌های خود آغاز کنید.

پیشنهاد می‌کنم که برگه را به دو قسمت تقسیم کنید. بخش بزرگ‌تر در بالای صفحه را به توانایی یا بنیه درونی و بخش کوچک‌تر در پایین صفحه را به سرمایه مالی اختصاص دهید.

قدم اول

مقدار دقیق سرمایه مالی‌تان را مشخص کنید. مهم نیست که چقدر پول‌دارید. مهم این است که به یک شناخت نسبی از داشته‌هایتان دست پیدا کنید.

قدم دوم

بعد از نوشتن سرمایه مالی، نوبت سرمایه‌های درونی فرامی‌رسد. چه توانایی‌هایی برای شروع کسب و کار های خانگی نیاز دارید؟ چه آموزش‌ها و مهارت‌هایی را کسب کرده‌اید؟ در چه چیز خوب هستید؟ شاید لازم باشد برای دانستن این مواد از اطرافیانتان هم کمک بگیرید. در پُر کردن این قسمت عجله نکنید. سعی‌تان را بر این بگذارید که از هر چه در جیب‌هایتان است برای شروع یک کار تازه استفاده کنید.

قدم سوم

  • ازاینجا به بعد به سه گروه تقسیم می‌شوید:
  • کسانی که سرمایه مالی کم اما بنیه درونی بالایی دارند.
  • کسانی که سرمایه مالی زیاد اما بنیه درونی کمی دارند.
  • کسانی که سرمایه مالی و درونی کمی دارند.
  • کسانی که هم سرمایه مالی و هم بنیه درونی قابل قبولی دارند.

راه اندازی کسب و کار های خانگی با سرمایه کم

تا انتهای این بحث پیشنهادهایی برای هر چهار گروه ارائه خواهیم داد. راه پیش رویتان طولانی و سرشار از ماجراهای گوناگون است. پس باید کوله‌باری مناسب برای سفرتان مهیا کنید. در جمع‌کردن کوله‌پشتی سفرتان به شما کمک خواهیم کرد. اما یادتان باشد، طی کردن مسیر، همیشه بر عهده خودتان است.

پیشنهادهایی برای گروه اول سرمایه مالی کم و سرمایه درونی بالا

به دنبال راه‌هایی برای شروع کار با سرمایه کم بگردید. وقتی سرمایه کمی داریم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد افزایش آن از طریق قرض یا وام است. البته اگر ایده‌تان بسیار خوب باشد؛ مانند جذب سرمایه هم‌فکر خواهیم کرد. اما سرمایه مالی کم، همیشه چیز بدی نیست.

درواقع، اگر ندانید که می‌خواهید چه‌کاری انجام دهید، سرمایه بی‌انتها هم برای شروع کسب و کار های خانگی شما کافی نخواهد بود. پس این فکر را که به دلیل سرمایه مالی اندک نمی‌توان کاری را شروع کرد، ازسرتان بیرون کنید. دنیای وب، بستر بسیار خوبی برای کار با سرمایه کم است. شاید بهتر باشد در این مسیر و با تکیه‌بر مهارت‌هایی درونی‌تان به راه‌اندازی یک کسب و کار تازه فکر کنید. گزینه‌های زیادی پیش روی شما هستند.

مثلاً فریلنسری در زمینه‌های مختلف، افیلیت مارکتینگ، تولید محتوا و درآمدزایی از طریق تبلیغات یا گرفتن حق اشتراک، آموزش آنلاین مهارت‌ها به‌صورت پکیج یا کلاس آنلاین، مشاوره دادن در زمینه‌های مختلف مانند مالی، آموزشی و خلاصه هر زمینه‌ای که در آن تخصص دارید.

شروعی کوچک داشته باشید

وقتی ازنظر مالی با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستید، بهترین کار، دنباله‌روی از استراتژی «شروع کوچک» است. البته قبل از یک شروع کوچک باید با استفاده از تحقیقات بازاریابی، بزرگی صنعتی که می‌خواهید وارد آن شوید را درک کنید. سپس برنامه خودتان را بچینید. شروع کوچک هم به مقدار و هم به بازار اشاره دارد.

اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. مثلاً اگر می‌خواهید به کسب و کار های خانگی درزمینهٔ فروش کتاب ورود کنید بعد از بررسی نیاز بازار بخصوص در گروه‌های سنی الف کودکانی که هنوز به مدرسه نمی‌روند، را در نظر بگیرید. بازهم می‌توانید کارتان را به تفکیک موضوع، کوچک‌تر کنید. مثلاً فقط روی کتاب‌هایی که به آموزش الفبا می‌پردازند تمرکز کنید. به‌این‌ترتیب، برای کسب و کار بزرگ خود، یک شروع کوچک را برنامه‌ریزی خواهید کرد.

پیشنهادهایی برای گروه دوم سرمایه مالی زیاد و بنیه درونی کم

یادتان باشد، مهم نیست که سرمایه فعلی شما چقدر زیاد است. چون اگر دانش مدیریت و افزایش سرمایه‌تان را نداشته باشید، خیلی زود آن را دست خواهید داد.

دستی به سروگوش مهارت‌هایتان بکشید

همان‌طور که این رند (Ayn Rand)، نویسنده و فیلسوف آمریکایی، گفت: پول فقط یک ابزار است؛ مثل یک اتومبیل پرقدرت است. شمارا به‌جایی که آرزو دارید می‌برد، اما نمی‌تواند جایگزین راننده اتومبیل ‌شود.

راه‌اندازی کسب و کار با سرمایه درونی کم، نیازمند برداشتن قدم‌هایی حساب‌شده است. در حقیقت، بالا بردن مهارت‌ها برگ برنده شما در میدان کسب و کار به شمار می‌رود. به‌ویژه اگر روی افزایش مهارت‌های مالی‌تان، مثل حسابداری یا سرمایه‌گذاری کارکنید. افزایش مهارت در زمینه‌های بازاریابی و مدیریت هم بخشی جدایی‌ناپذیر از روند آموزشی شما به شمار می‌رود. چون وقتی بتوانید خودتان و سرمایه کنونی‌تان را مدیریت کنید، در آینده می‌توانید سکان کارمندان و سرمایه انبوهتان را هم در دست بگیرید.

هنری فورد جمله کاربردی دارد، او می‌گوید: اگر امید شما این است با پول به بی‌نیازی برسید، هرگز به بی‌نیازی نخواهید رسید. تنها از طریق دانش، تجربه و شایستگی است که امنیت یک شخص در دنیا تأمین می‌شود.

از منابع مختلفی استفاده کنید

گاهی جوانان برای راه‌اندازی کسب و کار های خانگی، درگیر یک اشتباه کوچک اما بسیار اثرگذار درزمینهٔ افزایش مهارت‌هایشان می‌شوند. آن‌ها فکر می‌کنند که تمرکز روی یک منبع، به‌تنهایی می‌تواند پاسخگوی نیازهایشان باشد. مثلاً فقط خودشان را به کتاب‌ها محدود می‌کنند و از فهمیدن تجربه‌های عملی که تنها با شرکت در دوره‌های آموزشی امکان‌پذیر است، محروم می‌شوند. یکی از مسیر‌های درستی که شمارا به ساحل آرزوهایتان می‌رساند شرکت در دوره‌های باکیفیت و معتبر است و همچنین از فرصت خواندن کتاب‌های خوب غافل نشوید.

پیشنهادهایی برای گروه سوم سرمایه مالی و درونی کم

کار با سرمایه کم، چیزی است که به معنای واقعی با آن روبه‌رو هستید. اما جای نگرانی وجود ندارد. تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک اقدام جانانه برای افزایش این دو سرمایه است. از اشتباه کردن، شکست خوردن و حتی مسخره شدن نترسید. موتور سماجتتان را روشن کرده و مثل کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد، برای رشد خودتان تلاش کنید.

سرمایه‌گذاری روی دانش، بهترین سود را دارد

نکته حائز اهمیت این است که اگر روی افزایش سرمایه درونی‌تان متمرکز شوید، خیلی زود می‌توانید راه‌هایی برای افزایش سرمایه مالی‌تان پیدا کنید.

بنجامین فرانکلین سرمایه‌گذاری روی دانش، بهترین سود را دارد!

 پیشنهادهایی برای گروه چهارم کسانی که هم سرمایه مالی و هم بنیه درونی قابل‌قبول

چیزی که شمارا عقب نگه‌داشته است، اجرا نکردن فرمول موفقیت است. درواقع، شما هم درگیر کار با سرمایه کم هستید. اما این کمبود سرمایه به موجودی انگیزه و هدفتان اشاره می‌کند. فرمول موفقیت به شما کمک می‌کند تا اهداف ترسناک را به گام‌هایی عملی تبدیل کرده و به‌پیش بروید. این فرمول از سه بخش زیر تشکیل‌شده است:

  • هدف
  • استراتژی
  • عمل

هدفتان از شروع کسب و کار های خانگی چیست؟

داشتن هدف، تنها راه برای جلو رفتن، ادامه دادن و پیروز شدن است. هدف همانند در حجم انبوه کارها سرگردان می‌شوید و با اقدام در جهت اشتباه، سرمایه‌تان را به هدر می‌دهید و روحتان را خسته می‌کنید. اگر هدفی برای خودتان ندارید، باید دو قدم به عقب برگردید.

این دو قدم را به دومی‌تر زیر تبدیل کردیم:

پیدا کردن علاقه

شاید این جستجو، سرنوشت‌سازترین کار در تمام عمرتان باشد. بسیاری از ما نمی‌دانیم که به چه چیزی علاقه داریم. در این وضعیت، مانند یک کودک گمشده در میان کارهای موردعلاقه دیگران سردرگم می‌شویم.

پیدا کردن کار موردعلاقه، مسیری است که باید خودتان آن را طی کنید. به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد، کار موردعلاقه‌تان نزدیک‌تر از چیزی است که فکرش می‌کنید.

این بدان معنی است که لازم نیست خیلی از خودتان دور شوید یا راه‌های عجیب‌وغریب را برای پیدا کردن کار موردعلاقه‌تان امتحان کنید.

مایا آن جلو: شما می‌توانید تنها در کاری که دوست دارید کامل شوید. پول را هدف خودتان قرار ندهید. به‌جای آن، کاری که دوست دارید را دنبال کنید. سپس آن را آن‌قدر به‌خوبی انجام دهید که مردم نتوانند از شما چشم بردارند.

پل زدن بین علاقه و کسب و کار های خانگی

برای این کار باید به دنبال راه‌های درآمدزایی از علاقه خودتان بگردید. بسیاری از کسانی که اکنون کسب‌وکارشان جهانی و بسیار موفق است از همین شیوه استفاده کرده‌اند.

مثلاً «فیل نایت» (Phil Knight) بنیان‌گذار برند «نایکی» (Nike) عاشق دویدن بود. بنابراین به دنبال کاری رفت که همیشه حس ورزشکار بودن را در او زنده نگه دارد؛ یعنی فروش کفش‌های دوندگی. بعدها او کارش را گسترش داد و به‌جای فروش کفش‌های دیگران، کارخانه‌های تولیدی کفش خودش را تأسیس کرد.

اکنون کمتر ورزشکاری است که آرم ویژ نایکی را نشناسد. شما هم می‌توانید باکمی خلاقیت، بین چیزی که دوست دارید و کسب و کاری که می‌خواهید راه‌اندازی کنید، یک پل بزنید. به این ترتیب، نه از کار کردن خسته می‌شوید و نه علاقه‌تان را به باد فراموشی می‌سپارید.

راه اندازی یک چرخه هدفمند میان استراتژی و عمل

حالا نوبت به حرکت بعدی رسیده است. تدوین یک استراتژی با مشخص کردن راه‌های رسیدن به اهدافتان شروع می‌شود. بعدازاین مراحل باید وارد فاز عملی شوید. اما هنوز راه درازی در پیش دارید. ازاین‌پس، بخش بسیار مهم دریافت و تحلیل بازخوردها به کارتان و اصلاح استراتژی است. شما باید در کسب و کار های خانگی خودتان این موارد را اثر دهید. باید آن‌قدر این چرخه را طی کنید تا بازخوردهای دریافتی‌تان قابل قبول شوند.

یادتان باشد، هدف تغییر نمی‌کند، این استراتژی است که تا رسیدن به یک نتیجه مناسب، پیوسته بهبود می‌یابد.

پایان مطلب/س.آ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *